Choroby wątroby – podstawowe informacje


Choroby wątroby są problemem, którego skala w ostatnich latach znacznie się poszerzyła. Są nawet określane jako zagrożenie poważne XXI wieku w kwestii zdrowia. Statystycznie najczęstszymi przyczynami chorób wątroby są styl życia (tutaj zaliczam nawyki żywieniowe, alkohol i inne używki) oraz wirusy. Zacznijmy może od omówienia tego co kryje się pod pojęciem styl życia.

Po pierwsze jedną z głównych przyczyn chorób wątroby jest alkohol. Wcale nie przypadkowo najlepsze kliniki hepatologiczne, a przy okazji najczęstsze problemy z wątrobą (głownie marskość wątroby) występują w krajach gdzie spożycie alkoholu jest wysokie. Mam tu na myśli takiej kraje jak np. Francja i Włochy (gdzie wysokie jest spożycie wina) albo w Niemcy i Czechy (gdzie natomiast wysokie jest spożycie piwa). Problem ten występuje również w Polsce, a jego skala nasila się przede wszystkim w ostatnich latach.

Częste choroby wątroby

Najczęściej występujące choroby wątroby to m.in to: wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie wątroby (nie wywołane wirusami, ale innymi czynnikami jak np. alkohol lub inne toksyny), stłuszczenie wątroby oraz marskość wątroby. Jak już wspomniałem czynniki, które statystycznie najczęściej powodują problemy z wątroba to styl życia i wirusy. W pierwszym przypadku sami możemy odpowiednio pokierować dietą i ograniczyć spożycie alkoholu. W drugim przypadku sprawa jest trudniejsza. Mimo to zarówno przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jak i typu A można się zaszczepić. Niestety na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie istnieje jeszcze szczepionka. Mimo wszystko szczepienia ochronne nadal nie są popularne szczególnie w Polsce. W Polsce funkcjonuje nawet akcja społeczna „Żółty tydzień”, która ma na celu zachęcanie do profilaktycznych szczepień przeciw WZW B i A.

Innymi bardzo niebezpiecznymi zagrożeniami dla wątroby są zatrucia pokarmowe (np. grzybami). Tutaj należy uważać przede wszystkim na pleść oraz być ostrożnym w spożywaniu grzybów (szczególnie tych znalezionych w lesie). Wiele osób nie wie, że jeśli na jakimś produkcie pojawiła się pleśń to nawet po usunięciu pleśni nie nadaje się on do spożycia. Trzeba pamiętać, że pleśń szczególnie w wyższych dawkach jest toksyczna.

Jak widać choroby wątroby często związane są ze stylem życia, a głównie niezdrową dietą i nadużywaniem alkoholu. Akurat tym dwóm przyczynom możemy sami w stosunkowo prosty sposób zaradzić.

Rate this post