Cukrzyca a podróże


Osoba chora na cukrzycę może w zasadzie podróżować bez ograniczeń; przed wyjazdem nie zapomnijcie jednak zasięgnąć porady lekarza leczącego, pielęgniarki oraz dietetyka. Zabierzcie ze sobą duża ilość testów paskowych.

Osoby chore na cukrzycę mogą generalnie podróżować bez ograniczeń, przed podróżą muszą jednak dysponować dużą wiedzą na temat cukrzycy oraz mieć właściwy, ustabilizowany poziom glukozy we krwi. Jest ważne, aby przed podrożą poznać warunki kraju, do którego się jedzie oraz zasięgnąć rady lekarza prowadzącego, pielęgniarki oraz dietetyka.

Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą kartę informacyjną zatytułowaną: „Podróżując za granicę”. Jest to dokument dla służb celnych, w którym lekarz prowadzący potwierdza, że chorujecie na cukrzycę i dlatego musicie mieć przy sobie insulinę, urządzenia do wstrzykiwania insuliny, testy do badania poziomu glukozy we krwi i inne potrzebne rzeczy. Podpis lekarza prowadzącego oznacza dla firm ubezpieczeniowych zgodę na podróżowanie.

Pomiary poziomu glukozy we krwi

Należy zabrać ze sobą dużą ilość testów paskowych. Podczas podróżowania Wasze nawyki żywieniowe i obciążenia fizyczne mogą znacznie różnić się od tych z domu skąd. Wydaje się więc konieczne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi znacznie częściej, aby prawidłowo dobierać dawki insuliny. Jest szczególnie ważne, by kontrolować poziom glukozy we krwi przed snem, aby uniknąć spadku poziomu glukozy w nocy. Pamiętajcie o tym, żeby poinformować towarzyszy podróży o środkach ostrożności i postępowaniu z niedocukrzeniem!

Posiłki i przekąski

Podczas podróży spożywane posiłki będą zapewne znacznie różniły się od tych z normalnej diety domowej. Czas posiłków również będzie inny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy przeprowadzić badania poziomu glukozy we krwi. Nie ma raczej potrzeby wożenia własnych potraw za granicę, chociaż w niektórych krajach mogą być trudności w znalezieniu produktów bezcukrowych. Dobrym pomysłem jest posiadanie dodatkowych porcji przekąsek zwłaszcza podczas podróży samolotem, podczas całodniowych wycieczek i wysiłku fizycznego oraz na wypadek opóźnień w podróży.

Insulina i glukagon

Insulina ulega zniszczeniu gdy jest zamrażana oraz przez wstrząsanie i przechowywanie w temperaturze powyżej 25o C. Powinno się ją zawsze przewozić dokładnie zapakowaną w pudełkach chłodniczych. Nie powinno się jej umieszczać w gorących miejscach np. w schowku na tablicy rozdzielczej samochodu.

Zabierzcie ze sobą zapas insuliny i zapakujcie w dwie oddzielne torby na wypadek gdyby jedna z nich zginęła lub została skradziona. Podróżując samolotem insulinę należy zapakować do bagażu podręcznego i mieć ją przy sobie. Pamiętajcie, że insulina dostępna w innych krajach może być innego rodzaju i o innej sile działania w porównaniu ze stosowaną przez Was. Nie należy liczyć na możliwość kupienia insuliny stosowanej przez Was w innych krajach.

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą glukagonu (zestaw do wstrzyknięć glukagonu) pl.wikipedia.org. Należy go przechowywać łącznie z insuliną. Jego ważność wynosi 24 miesiące.

Problemy związane z długimi podróżami

Wiele kłopotów sprawia diabetykom przekraczanie stref czasowych. Najprostszym rozwiązaniem w podróżach na wschód i zachód jest odczekanie z przestawieniem zegarka (oraz czasu wstrzyknięć insuliny oraz posiłków) do czasu dotarcia do końca podroży. W tym czasie może okazać się konieczne wstrzyknięcie dodatkowej dawki insuliny lub zjedzenie czegoś. Sprawdź swój poziom glukozy we krwi aby się o tym przekonać. Sprawdź swój poziom glukozy we krwi aby się o tym przekonać

Rate this post