Dieta bananowa – czy warto?


Dieta bananowa inaczej poranna dieta bananowa, została opracowana przez farmaceutkę z Osaki – Sumiko Watanabe dla jej męża Hitoshi. Aptekarka chciała w sposób łagodny sprawić aby mąż rozstał się z nadwagą i wspomóc jego metabolizm.

Terapia odchudzająca przy zastosowaniu diety bananowej okazała się bardzo skuteczna i bardzo szybko dieta ta stała się niezwykle popularna w całej Japonii. Apogeum popularności dieta bananowa zyskała, gdy puszysta śpiewaczka operowa Kumiko Mori przyznała, że zgubiła 7 kg, stosując dietę bananową.

Na czym polega dieta bananowa

Poranna dieta bananowa polega na na spożywaniu świeżych bananów na śniadanie popijanych szklanką wody o temperaturze pokojowej. Pozostałe posiłki mogą być komponowane praktycznie dowolnie. Jedynym dozwolonym napojem jest woda. Unikać powinno się nabiału, lodów, alkoholu i deserów po obiedzie. Ostatni posiłek trzeba zjadać do godz 20-tej, a kłaść się spać najpóźniej o 24.

Banany to owoce bardzo wartościowe, są one bogate w magnez, potas i witaminę C oraz błonnik, witaminy z grupy B, fluor, selen, cynk, mangan, jod, żelazo. Dietę bananową jako zrównoważoną, dostarczającą wszystkie niezbędne składniki odżywcze może stosować niemal każdy, przez miesiąc. Należy tylko zachować zdrowy rozsądek w dobieraniu potraw na obiad i kolację oraz unikać fast-foodów, chipsów i innych potraw wysokotłuszczowych. Dieta bananowa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, a oprócz tego tych, którzy cierpią na uczulenie na banany.

Zasady diety bananowej

Jedyną zasadą w jadłospisie porannej diety bananowej jest spożycie świeżego banana na śniadanie i popicie szklanką wody niegazowanej o temp. pokojowej. Przez wiele lat stosowania diety bananowej ukazały się jej dwie modyfikacje:

  • Dieta bananowa stosowana jest przez 7 dni i opiera się na trzech posiłkach, składających się z połówki banana zmieszanego z trzema łyżkami płatków owsianych, łyżeczką miodu i szklanką jogurtu naturalnego (można także zastosować także zamiennie szklankę maślanki albo kefiru) https://pl.wikipedia.org/wiki/Odchudzanie. Uzupełnieniem posiłków jest 1,5 l wody o temp pokojowej i dwa średniej wielkości jabłka na drugie śniadanie i podwieczorek. Po tygodniu nie można już patrzeć na banany, ale gratyfikacją jest zgubienie 7kg.
  • Najbardziej restrykcyjna odmiana diety bananowej, lecz najkrócej trwająca – jedynie trzy dni. W codziennym jadłospisie są trzy banany i trzy szklanki odtłuszczonego mleka. Do tego należy dołączyć min. 2 litry wody niegazowanej o temp. pokojowej. Dzięki tej metodzie można zgubić 3 kg. Trzeba natomiast pamiętać, że trzy dni to maksymalny czas stosowania tej diety.

Efekty diety bananowej

Stosując poranną dietę bananową wg entuzjastów, można zgubić 7 kg w ciągu miesiąca. Dieta ta jest idealna dla ludzi chcących zacząć wyrabiać w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Po miesięcznej kuracji należy tylko uważać na ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, dlatego wskazane jest utrzymanie odpowiednio zbilansowanej z diety. Po miesięcznej kuracji należy tylko uważać na ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, dlatego wskazane jest utrzymanie odpowiednio zbilansowanej z diety

Rate this post