Domowe sposoby na blizny


Praktycznie na każdy problem zdrowotny nasze prababcie i babcie miały swoje tajemne metody. Nie inaczej było i w przypadku blizn. Część z tych sposobów dotrwała do dzisiaj i wciąż są one bardzo popularne. Jednak już na początku pragnę zaznaczyć, że opisane tutaj domowe metody sprawdzają się przede wszystkim w przypadku blizn świeżych, płytkich i krótkich. Te które wywołane zostały przez czynniki mechaniczne (na przykład poważny wypadek) jednak najlepiej pozostawić specjalistom, którzy to chociażby używając lasera doskonale sobie z nimi poradzą.

Dość często przewijającą się radą, jak zapobiegać w ogóle pojawieniu się blizny jest zastosowanie w dość oryginalny sposób kapsułki z witaminą E. Wystarczy ją nakłuć i nałożyć jej zawartość bezpośrednio na ranę pl.wikipedia.org. Ma to przyśpieszyć gojenie i nie dopuścić do pojawienia się brzydkiego śladu. Metoda to dość kontrowersyjna i można powiedzieć, że ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Bez wątpienia mniej radykalnym sposobem, a do tego o potwierdzonej skuteczności jest nakładanie na ranę naturalnego miodu. Na same blizny często stosuje się olejki z drzewa herbacianego. Ma on działanie antybakteryjne, a przy okazji odnawia skórę.

Osobną grupą domowych metod stanowią te na blizny potrądzikowe. W nich z kolei stawia się przede wszystkim na produkty, które znajdują się w naszych lodówkach. I tak na przykład świeży sok z cytryny pozwala zmniejszyć blizny. Wystarczy codziennie smarować je nie. Może sobie również przygotowywać maseczkę składającą się z płatków owsianych, jednej łyżki jogurtu i kwaśnej śmietany. Nałożyć na twarz (bądź inne miejsce, gdzie blizny potrądzikowe występują) i potrzymać tak 10 minut, bo dokładnie spłukać. Istnieje również wersja tej maseczki z wciskaną do niej cytryną. Bardzo często powtarzającą się radą jest nakładanie na uszkodzoną skórę soku z ogórka.

Tak jak wspomniałem na początku, skuteczność domowych jest wciąż tematem wielu dyskusji. Bez wątpienia jednak może bez obaw stosować i w przypadku tych mniejszych blizn uzyskać zadowalające efekty.

Rate this post