Przyczyny i zapobieganie łysieniu


Łysienie androgenowe, nazywane również łysieniem typu męskiego to przyczyna utraty większości lub nawet wszystkich włosów u mężczyzn. Początkowo włosy mogą ulec przerzedzeniu na czubku głowy  lub linia włosów cofa się w okolicy skroni, jednak z czasem utrata włosów pojawia się na całej powierzchni głowy.

Łysienie bywa źródłem kompleksów

O ile samo łysienie typu męskiego nie jest postrzegane jako choroba, która koniecznie wymaga leczenia, to stanowi to spory problem natury estetycznej. U wielu mężczyzn, utrata włosów powoduje kompleksy, brak pewności siebie czy depresję. Współczesna medycyna oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają zatrzymać postęp łysienia androgenowego oraz cofnąć jego skutki.

Łysienie androgenowe może być dziedziczne

Łysienie typu męskiego jest uwarunkowane w dużej mierze przez geny. Jeśli w Twojej rodzinie mężczyźni cierpieli na utratę włosów, znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Łysienie może zacząć się w każdym momencie, u niektórych mężczyzn nawet w 18-tym roku życia pl.wikipedia.org!

Dlaczego włosy wypadają?

Za łysienie androgenowe odpowiadają męskie hormony (androgeny). Testosteron ulega przemianie w swoją bardziej aktywną formę DHT (dihydrotestosteron), która łącząc się z receptorami androgenowymi powoduje obkurczanie się mieszków włosowych. Dodatkowo zaburzeniu ulega cykl wzrostu włosa. Coraz większa ilość włosów znajduje się w fazie spoczynku, maleje ilość włosów będących w fazie wzrostu. Skutkiem tych zmian jest utrata włosów na głowie oraz widoczne osłabienie pozostałych włosów.

Jakie mogą być inne przyczyny łysienia?

Nadmierne wypadanie włosów nie zawsze jest efektem łysienia androgenowego dziś. Bardzo często utrata włosów może być spowodowana przez przemęczenie, stres, brak snu, a nawet choroby.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Jeżeli przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, trudno powstrzymać je bez specjalistycznego leczenia. Jednak niektóre zmiany mogą spowolnić proces łysienia lub uchronić przed postępującą utratą włosów:

  • Zdrowa i zbilansowana dieta – dostarczenie organizmowi kompleksu niezbędnych witamin i składników odżywczych pozwala spowolnić lub zahamować wypadanie włosów.
  • Naturalne produkty do pielęgnacji włosów – wybór preparatów bogatych w naturalne ekstrakty (wyciąg ze skrzypu, wyciąg z pokrzywy, kofeina) pozwala wzmocnić włosy i cebulki włosów.
  • Uzupełnienie niedoborów białka i wapnia – spożywanie pokarmów bogatych w białko i wapń (ryby, soja, orzechy, jogurty, fasola) odżywia włosy oraz przyspiesza ich porost.

cute girl with curly red hair and freckles

Jak leczyć łysienie u mężczyzn?

Skuteczność większości preparatów przeciw wypadaniu włosów nie została potwierdzona klinicznie. Lekiem, który pozytywnie przeszedł testy kliniczne i został zatwierdzony przez FDA jest Propecia. Wyniki badań pokazały, że Propecia z finasterydem pozwala zatrzymać łysienie u 90% mężczyzn, a 66% z nich obserwuje również odrost włosów.

Propecia

Składnik aktywny tabletek Propecia – finasteryd redukuje ilość aktywnego testosteronu (DHT), zapobiegając postępującemu obkurczaniu się mieszków włosów. Stosowanie leku Propecia we wczesnym stadium łysienia androgenowego przez okres 3-6 miesięcy pozwala zregenerować zniszczone przez DHT mieszki włosowe i pobudzić ponowny wzrost włosów.

Rate this post