Węgiel aktywny a odchudzanie. Czy to działa?


Węgiel aktywny jest doskonale znany jako domowy lek na zatrucia pokarmowe i biegunki. Jednak to tylko jedno z jego licznych zastosowań. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o właściwościach odchudzających węgla aktywnego. Czy węgiel aktywny naprawdę odchudza?

Jak działa węgiel aktywny?

Węgiel aktywny posiada porowatą sktrukturę, której zawdzięcza swoje właściwości do adsorbowania cząsteczek innych substancji. Oto niektóre z zastosowań węgla aktywnego:

  • absorbent w filtrach do oczyszczania wody (pozwala usunąć zanieczyszczenia, brzydki zapach)
  • wybielanie zębów (usuwa osad nadający zębom żółtego odcienia)
  • naturalny lek na zatrucia pokarmowe, biegunki
  • oczyszczanie organizmu z toksyn (detoks)

Jeśli przyjmiemy węgiel aktywny doustnie to ochroni on nasz układ pokarmowy przed działaniem wielu szkodliwych substancji, ponieważ wiąże m.in.: gazy jelitowe, związki toksyczne, substancje drażniące czy lecznicze substancje czynne. Aby wyobrazić sobie moc węgla aktywnego, warto wspomnież, że zaledwie 1 g węgla aktywnego jest w stanie zaabsorbować 300 mg etanolu czy 800 mg morfiny ecoslim.

Węgiel aktywny – cudowny środek na odchudzanie

Jeśli węgiel aktywny kojarzy nam się z biegunką czy zatruciem pokarmowym, to spojrzymy na niego teraz inaczej, ponieważ naukowcy opisują jego silne właściwości odchudzające.

Na czym polega jego działanie?

Otóż osoby zachwycone działaniem odchudzającym węgla aktywnego podają, że węgiel aktywny absorbuje równiez kwasy tłuszczowe i zapobiega ich wchłanianiu. Dzięki temu możemy jeść na co mamy ochotę i nie tyć – nie musimy zmieniać swoich nawyków żywieniowych. Dodatkowo dietetycy podkreślają, że węgiel aktywny wspomaga także oczyszczanie sie organizmu ponieważ usuwa toksyny. Stosowanie tej metody wydaje się być dużo lepsze i zdrowsze niż testowanie różnych preperatów na odchudzanie kto. Czy węgiel aktywny naprawdę pozwala schudnąć? No cóż, chyba każdy musi sprawdzić jego działanie. 

Czy węgiel aktywny może być szkodliwy?

Węgiel aktywowany był wykorzystany już w starożytności – wówczas do opatrywania ran wydzielających nieprzyjemny zapach. Około XIX wieku rozpoczęto badania mające na cele zbadanie jego skuteczności w neutralizowniu trucizn. Badacze odkryli wiele zastosowań węgla aktytwnego, nie dowiedziono jednak, aby miał on bezpośrednio szkodliwe działanie na zdrowie. Zbyt długie przyjmowanie węgla aktywnego może powodować zaparcia, dlatego powinien być stosowany tylko w krótkim czasie jaki. Nie zaleca się za to przyjmowanie węgla aktywnego wraz z posiłkami lub lekami, ponieważ pochłania także witaminy, enzymy czy substancje aktywne leków.

Węgiel aktywny a jego rozpuszczalność w wodzie

Węgiel aktywny jest substancją dość dobrze rozpuszczalną w wodzie, nadaje roztworom wodnym charakterystecznego czarnego koloru. W ostatnim czasie zapanowała moda na czarne soki, czarne lemoniady, a nawet czarną kawę. Napoje te wyróżniają się również silnymi właściwościami detoksykującymi. Napoje te wyróżniają się również silnymi właściwościami detoksykującymi

Rate this post