Wypełniacze autologiczne – co to jest?


Co to są wypełniacze autologiczne?

Jest to typ wypełniaczy pozyskiwany z komórek macierzystych pacjenta. Pierwsze badania nad wykorzystaniem tego typu materiałów w zabiegach medycyny estetycznej rozpoczęły się już 150 lat temu. Obecnie wypełniacze autologiczne cieszą się olbrzymią popularnością, nie tylko ze względu na wysoką efektywność, ale przede wszystkim dlatego, że nie wykazują potencjału alergizującego. Ten rodzaj wypełniaczy jest najczęściej stosowany w terapii leczenia blizn, ubytków skóry oraz w zabiegach medycyny estetycznej, które polegają na rewitalizacji, odmłodzeniu i wypełnieniu zmarszczek skóry. Najpopularniejsze wypełniacze autologiczne to: osocze bogatopłytkowe, keratynocyty oraz komórki tkanki tłuszczowej.

Rodzaje wypełniaczy autologicznych

Jednym z komercyjnych, nowatorskich wypełniaczy autologicznych jest Regeneris.  W swoim składzie zawiera osocze bogatopłytkowe (koncentrat płytek krwi zawieszonych w niewielkiej objętości osocza) otrzymywane z krwi pacjenta, które nie wywołuje reakcji alergicznych i jest całkowicie akceptowalne przez organizm pacjenta. Materiał ten bogaty jest w czynniki wzrostu, które stymulują procesy komórkowe skóry, tak aby odzyskała ona utraconą witalność. Zabieg zaleca się powtarzać co ok. 2 lata. Jego zaletą jest zdecydowanie niższa cena w porównaniu do analogicznego zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego.

Popularnym wypełniaczem autologicznym są również komórki tłuszczowe, stosowane do powiększania piersi, wypełniania blizn, usuwania zmarszczek czy powiększania ust. Jednak warunkiem koniecznym takiego zabiegu jest posiadanie odpowiedniego zapasu tkanki tłuszczowej. 

Jak wyglądają zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy autologicznych?

Regeneris jest stosowane przede wszystkim do wypełnienia zmarszczek oraz wolumetrycznej kuracji biostymulującej skórę. Preparat pozwala wypełnić zmarszczek, dzięki aktywacji fibryny i wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego, a także rewitalizuje skórę, wykorzystując technologię ACR – Autologous Cellular Regeneration, czyli autologiczną odnowę komórkową pl.wikipedia.org. Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie krwi z  żyły pacjenta (ok. 8 ml), a następnie odwirowanie jej w celu wydzielenia frakcji zawierającej erytrocyty i leukocyty. Po oddzieleniu otrzymuje się osocze bogate w płytki krwi, które często jest wzbogacane czynnikami aktywującymi (np. roztworem wapnia). Cena wypełnienia zmarszczek z wykorzystaniem preparatu autologicznego Regeneris mieści się w przedziale 700-3000 zł.

Komórki tłuszczowe stosowane w przeszczepach autologicznych są pobierane z obszaru: brzucha, bioder lub pośladków (za pomocą aspiracji manualnej lub odsysania niskociśnieniowego). Stosuje się tylko znieczulenie miejscowe. Następnie oddziela się prawidłowe komórki tłuszczowe od uszkodzonych, a  także od trójglicerydów czy innych płynów ustrojowych. Do wypełniania mogą być użyte tylko zdrowe, nieuszkodzone komórki tłuszczowe. Iniekcja przygotowanego preparatu musi następować pojedynczo, aby nie doszło do zbicia komórek. Wadą wypełniaczy zawierających komórki tłuszczowych jest fakt, że połowa z nich jest odrzucona po zabiegu, dlatego trzeba procedurę powtarzać, nawet kilkakrotnie. Cena zabiegu to ok. 2500-3500 zł.

woman laying in spa while someone is giving her face treatment

Jakie są efekty stosowania wypełniaczy autologicznych nasz?

Poddanie się wolumetrycznej korekcie skóry z wykorzystaniem preparatu Regeneris sprawia, że fibroblasty zostają pobudzone do produkcji kolagenu. Zwiększa się również aktywność prekursorowych komórek macierzystych (tzw. czynników wzrostu) oraz ilość procesów namnażania się komórek skóry. Zmaksymalizowane zostają procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co poprawia mikrokrążenie skóry. W konsekwencji korzyścią dla pacjenta jest głęboka rewitalizacja skóry, jej wygładzenie i ujednolicenie kolorytu. Dochodzi do pełnego remodelingu włókien kolagenowych oraz wzrostu elastyczności i gęstości skóry. Poddanie się zabiegowi ACR pozwala również zminimalizować szkodliwy wpływ wolnych rodników na skórę.

Dla kogo rekomendowane są wypełniacze autologiczne?

Zabiegi wykorzystujące wypełniacze autologiczne są zalecane przede wszystkim osobom, które cenią sobie produkty naturalne i biokompatybilne.  Ten rodzaj produktów jest idealną alternatywą dla kwasu hialuronowego, zwłaszcza u osób cierpiących na alergię lub nadwrażliwość na kwas hialuronowy.  Terapia komórkowa skóry z zastosowaniem preparatu Regeneris jest zalecana osobom, które pragną wypełnić widoczne zmarszczki oraz zregenerować i zrewitalizować skórę.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania wypełniaczy autologicznych?

Wyróżniono grupę przypadków, które dyskwalifikują pacjenta do wykonania zabiegu z wypełniaczami autologicznymi. Są to przede wszystkim choroby krwi oraz nowotwory, które uniemożliwiają otrzymanie preparatu autologicznego o pożądanych parametrach pl.wikipedia.org. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie leków – antykoagulantów (preparatów o działaniu przeciwzakrzepowym). Lekarze nie wykonują również zabiegów tego typu u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią.

Jakie są skutki uboczne stosowania wypełniaczy autologicznych?

Ponieważ materiał stosowany do wypełnienia jest pobierany z organizmu pacjenta, wykazuje on pełną biozgodność. W takim przypadku,  ryzyko wystąpienia reakcji immunologicznej  oraz alergii jest minimalne. Warto również dodać, że wypełniacze autologiczne nie powodują włóknienia tkanki i nie są obarczone ryzykiem przeniesienia choroby zakaźnej. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są: pojawienie się zaczerwienienia, miejscowy krwiak na skutek samej iniekcji preparatu. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się działań niepożądanych oraz zagwarantować sobie satysfakcjonujący efekt, należy zawsze wykonywać zabieg aplikacji wypełniacza skórnego u wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza.

Ciekawostka

Obecnie intensywnie rozwija się technikę wykorzystującą wypełniacze autologiczne, zawierające fibroblasty. Największym problemem jest bariera cenowa, ponieważ przygotowanie materiału obejmuje kosztowne procedury laboratoryjne.  Według specjalistów cena cyklu zabiegów może wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Otrzymanie wypełniacza polega na wycięciu niewielkiego fragmentu skóry pacjenta, który zostaje przesłany do laboratorium. Następnie dzięki zaawansowanym technikom, doprowadza się do intensywnego namnażania fibroblastów, co pozwala uzyskać zawiesinę zawierającą nawet 100 mln komórek skóry.

Rate this post